Какво е простата?
Простата или простатна жлеза , представлява плътно тяло с формата на кестен, което се разполага под пикочния мехур,обхващайки началната част на пикочния канал. Тя е жлезен орган , а нейният секрет влиза в състава на спермата. През жлезата преминава пикочния канал, разделящ я на по-голяма задна и по-малка предна част. Като орган на половата система, простатата е понадлежаща на известни възрастови промени. У деца представлява малко тяло, в което преобладава мускулната тъкан. След пубертета нараства и достига крайните си размери. В старческа възраст настъпва обратно развитие на жлезата.
Какво представлява простатитът?
Простатитът е едно от най-разпространените заболявания при младите мъже. Според световни данни той засяга около 9 % от тях, което означава, че един на всеки 11 мъже, поне вeднъж път през живота си ще се сблъска с това заболяване. Неговото диагностициране и лечение създават значителни затруднения, и много често надеждата за дифинитивно и тотално излекуване си остават една химера. Това е така, поради това, че всички видове простатити (остър, хроничен, възпалителен) се представят с много сходна клинична картина, включваща симптоми като затруднено уриниране, тазова болка, проблеми с еякулацията и ерекцията, които често наподобяват друго заболяване.
Класификация:
- Остър бактериален простатит
- Хроничен бактериален простатит
- Хроничен тазов болков синдром (ХТБС):
а) Възпалителен – при доказване на левкоцити в еякулата и/или простатния секрет и/или в урината.
б) Невъзпалителен – при липса на левкоцити в еякулата и/или простатния секрет и/или в урината
- Асимптоматичен инфекциозен простатит
Симптоми:
- Болка в :
- простатати/перинеума 46%
- тестисите 39%
- пениса 9 %
- пикочния мехур 6%
- Често уриниране
- Затруднено уриниране, със слаба струя и усилие от страна на пациента
- Болка и парене по време на уриниране.
Диагноза
Най-важното изследване, за диагностицирането на бактериалния простатит е количествено микробиологично изследване на урина, еякулат и простатен секрет както и съответното микроскопско изследване на последните, с цел търсене на левкоцити в тях, по повод на нововъведената концепция за ХТБС.
Важно е да споменем, че безразборните и непредпазени сексуални връзки, както и аноректалните сношения без употреба на презерватив, са основната причина за разпространение на заболяването сред младите мъже в активна полова възраст, и за съжаление долната граница засяга все по-млади и по-млади мъже, включително и деца.
Лечение
Лечението на простатита много често е подценявано, както от лекарите, така и от пациентите, и една от причините за хронифициране на заболяването е недолекувания остър простатит. Почти всеки неправилно лекуван уретрит или остър простатит хронифицира. Трябва да се спазват трите основни постулата – подходящия препарат, в подходяща доза, за оптимален срок. Терапевтичния процес може да се подпомогне и от допълнитерни медикаменти и процедури като например :
- прилагането на алфа-блокери
- хормонотерапия
- хипертермия, чрез т. нар. Трансуретрална Микровълнова Термотерапия (TUMT).
- простатен масаж
През последните години в лечението на хроничния простатит много успешно се използват и нови методи за физикална терапия като високоинтензивен лазер и електроакупунктура.